Diyaframlı Pompa

Diyaframlı Pompa

Diyaframlı Pompa. Havayla çalışan diyaframlı pompalar (kısaca “havalı pompalar”) endüstrinin birçok alanında değişik amaçlarla kullanılmaktadır. Pompa ölçüsüne uygun kapasitedeki bir kompresöre bağlanarak çalıştırılır. Elektrikle çalışmadığı ve içinde elektrikle çalışan parça barındırmadığı için patlamazlık (ex-proof) özelliği vardır. Sıklıkla bu nedenden dolayı patlayıcı üretiminde tercih edilmektedirler.Diyaframlı Pompa

Diyaframlı Pompa Avantajları

  • Yüksek viskoziteli sıvıları çok rahat pompalar.
  • 5 m derinlikten klape kullanmadan emiş yapar.
  • Kuru çalışabilir (fakat diyafram ömrü kısalır), sızdırmazlık elemanına ihtiyaç duymaz.
  • Havasının alınma zorunluluğu yoktur.
  • Havayla çalışır. Ex-proof (patlamazlık) özelliği vardır.
  • Hassas sıvıların kimyasal özelliğini bozmaz.
  • İçinden pompanın büyüklüğüne göre 1 cm3 ila 3 cm3 büyüklüğe kadar katı parça geçirir.
  • Bakımı işletme içerisinde ve çok çabuk yapılabilir.
  • Gövde konstrüksiyonunda cıvatalı bağlantı sistemi uygulandığında daha yüksek basınçlarda kullanılma ve sızdırmazlık özelliğine sahiptir.
  • 316 SS paslanmaz çelik malzemeden imal edilen, iç ve dış yüzeyleri hassas işlemeye tabi tutulan pompalar gıda, süt, ilaç ve kozmetik endüstrisinde hijyenik şartları sağlar.

Kullanım Alanları

Petrol ürünleri depolarında oluşan yağ ve çamurların temizlenmesi işleminde, havalı pompalar kulanıcıya çok büyük kolaylık sağlar. Her tür kimyasallar, yapıştırıcılar, solventler, boya ve mürekkeplerin, transfer ve sirkülasyonlarında yaygın olarak kullanılır. Havalı pompalar elektiriksiz çalışır. Böylelikle yanmaya ve patlamaya karşı güvenli ex-proof özelliğine sahiptir. Boya ve tutkal ham maddelerinin depolanma ve transferlerinde kullanılmaktadır. Su bazlı akışkanlar için Nitril Kauçuk (Buna-N) diyafram, solvent bazlı akışkanlar için PTFE (Teflon®) diyafram tipleri kullanım prosesine uygundur.

Havalı pompalar gıda sektöründe çok yaygın kullanılırlar. Transfer ettiği sıvının kimyasal özelliğini bozmaması ve inceltmemesi, süt, ayran, krema, hardal, mayonez, ketçap gibi hassas sıvıları aktarılma ve depolama işlemleri için vazgeçilmez bir pompa olmasına neden olmuştur. Çikolata, marmelat gibi yoğun maddelerin transferinde gıda tüzüğü şartlarına uygun havalı pompalar mevcuttur. Havalı pompalar seramik sektöründe, çamur transferi ve kalıplara doldurma amaçlı kullanılır. Bunun yanında sır kaplama işleminde sirkülasyon ve püskürtme amacı ile kullanılmaktadır.

Tersanelerde, gemi inşası ve tamiratında yaygın bir şekilde kullanılırlar. Sintine sularının boşaltılmasında, kumlama ve raspalama atıkları, paslı atıklar havalı pompaların kullanım alanları içerisindedir. Havalı pompalar tekstil sektöründe yer alan boyahanelerde birçok kimyevi maddenin transferinde, depolanmasında ve baskı makinelerinin boya sürkülasyonlarında kullanılmaktadır. Makinenin baskı ve renk kapasitesine göre, her renk için ayrı bir havalı pompa, boya pompası olarak kullanılır.

İletişim ;

Tel: 0216 393 50 70

Posta:  [email protected]

 

You Might Also Like