salmastra-nedir-kullanim-alanlari-nelerdir

Salmastra Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Salmastra, sızdırmazlık sağlamak amacıyla kullanılan en eski elemanlardan biridir. Salmastralar bitkisel kökenli (pamuk, jüt, keten, kenevir); hayvansal kökenli (deri, yün); mineral (amyant); sentetik kökenli (rayon, naylon, PTFE) malzemelerden kafes, düz, yuvarlak veya bükümlü örgü şeklinde yahutta haddelenerek veya sarılarak elde edilen salmastra, yuvasına spiral şeklinde sarılarak ya da uygun şekilde kesilmiş halkalar halinde yerleştirilir. Eksenel yönde bir kuvvet etkisiyle halkalar sıkıştırılarak sızdırmazlık sağlanır. Bu sızdırmazlık yöntemi daha çok pompalarda ve vanalarda kullanılmaktadır.

Salmastra Kullanım Alanları Nelerdir?

Salmastralar, biri hareketli, diğeri sabit bulunan iki makine parçası arasında sızdırmazlık sağlayan parçalara denir. Genelde pompa, musluk, mil yatağı gibi yerlerde kullanılır. Başka bir tarifle, eğer bir makine parçasının içinden kuvvet geçmesini istiyorsanız, fakat akışkan geçmesini istemiyorsanız, araya bu parçayı koymalısınız. Zira salmastranın alternatifi son derece pahalı yöntemlerle işlenmiş ve yine de uzun süre sızdırmazlık garantisi bulunmayan, hassas yüzey işleme yöntemleridir. Bu yöntemlere mahkûm olmak yerine salmastra konulur ve sızdırmazlık ucuz ve güvenli bir şekilde sağlanmış olur.

 

Balanslı Yay Korumalı Salmastra 186J92N Serisi

Salmastra Çeşitleri Nelerfir?

Kovan Tipi Salmastra: Salmastra kovanı vana mili boyunca olabilecek sızdırmazlığı önlemek amacıyla dizayn edilir. Yaygın salmastralar birçok malzemeden yapılır. Salmastralarda en çok kullanılanı uygun bir yağlayıcı ile yağlanmış örgü şeklindeki asbest salmastralardır. Dolgu mili fazla sıkıştırıp, çalıştırmasını zorlamadan sızdırmazlığı sağlanmalıdır. Salmastra sıkılmayacak kadar incelince değiştirilmelidir.

Çift Cıvata ile Sıkılan Salmastra: Bu tip sızdırmazlığı sağlayan dolgu malzemesi karşılıklı iki yönden eşit baskı uygulanarak sıkılır. Şayet salmastradan kaçak olursa daha fazla sıkılır. Sıkıştırma anında mil hareketinin kısaltılmasına dikkat edilmelidir. Salmastra aşınıp kullanılmaz hale gelince değiştirilir.

Fanus Tipi Salmastra: Vana sıcak serviste kullanılıyorsa dolgu arasına içinden soğutma akışkanı geçen bir fanus yerleştirebiliriz. Bazı yüksek basınçlı servislerde de salmastranın ilk bölümünden geçebilecek olan akışkanı tutmak için bu yöntem uygulanabilir. Fanus tipi salmastra düzeneği akışkanın partiküllü olduğu durumlarda verimli olarak kullanılabilir. Çünkü fanus sayesinde sızdırmazlık azalır ve vana mili aşınması ve kirlenmesi önlenir.

Enjeksiyon Tipli Salmastralar: Bu salmastra tipinde vana normal operasyon şartlarına geldiğinde enjeksiyon sıvısı verilmez. Salmastra düzeneği içinde bilyeli bir çek vana mevcuttur. Buna rağmen daha güvenli bir operasyon için çek vana ve enjeksiyon noktası arasına bir vana konulması uygun olacaktır. Sızdırmazlık sıvısının enjeksiyonu için ayarlama vidası çekilir, sıvı hatta verilir ve küçük vana açılır. Kacak kesilinceye kadar ayar vidası sıkılır.

 

HAKKIMIZDA

2014 yılında  ÜSTÜN MÜHENDİSLİK VE ENDÜSTRİYEL SIZDIRMAZLIK ÜRÜNLERİ A.Ş. firmasını kurarak; Türkiye genelinde pompa ve sızdırmazlık sektöründe satış, servis ve yedek parça hizmeti vermeye başladık.

Temsilcisi olduğumuz markalar aşağıda sıralanmıştır;

*DEPAC mekanik salmastra, yumuşak salmastra

*TEMAC conta, yumuşak salmastra, spiral sarımlı ve yivli çelik conta, saf grafit ring

*TRELLEBORG yağ keçeleri, kalrez oringler

*STANDART POMPA, santrifüj pompa, kademeli pompa, drenaj pompası, kızgın yağ pompası, hidrofor sistemleri, yangın pompaları, dik milli pompalar, çift emişli split pompalar

*SEP proses pompaları, çamur ve maden pompaları, atıksu pompaları

*YILDIZ dişli pompalar, loblu pompalar, monopompalar

*POM-VAK paletli yağlı tip vakum pompaları, paletli kuru tip vakum pompaları, sıvı halkalı vakum pompaları, diyaframlı havalı pompalar

*GORMAN RUPP Self Priming-Kendinden emişli pompalar, Self Priming-Kendinden emişli dizel motorlu pompalar

*ROTATEK metal kompansatörler, kauçuk kompansatörler, bez kompansatörler

*PENTAIR Özel Tip Vanalar, Yüksek Basınç Vanaları

*VALFTEK, BONETTİ kelebek, glob, metal körüklü vanalar, çekvalfler

*ELECTRA ve THERMON elektrikli yerden ısıtma çözümleri

Bu markaların  gücünü de arkamıza alarak her gün gelişmekte olan ÜSTÜN MÜHENDİSLİK firması geleceğe umutla bakmaya devam ediyor.

Bugün; ülkemizde ve dünyanın birçok köşesinde çözüm ortağı olduğumuz binin üzerinde müşterimizin ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayabilmek için sayıları ikibinden fazla farklı malzemenin satış ve servis hizmetini vermekteyiz. Bunun yanı sıra; iş güvenliği malzemeleri, proje ve sistem dizaynları, mühendislik, taahhüt işleri ve uygulama alanlarındaki çalışmalarımız ile sizlere tam ve eksiksiz bir hizmet sunmanın kıvancı içerisindeyiz.

Biz; ilk günkü heyecanımız ve 10 yıllık birikimimizle siz değerli müşterilerimize hizmet edebilmenin mutluluğu içerisindeyiz. Bu uzun yolu beraber yürüdüğümüz tüm dostlarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

Hedefimiz; müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutarak; kalite, güvenilirlik ve zamanında hizmet anlayışımızla yolumuza devam ederek Türkiye ekonomisine can katmaktır.

Hizmetlerimiz ve çalışmalarımız hakkında daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

İletişim

0216 393 50 70

[email protected]

Mescit Mahallesi Demokrasi Caddesi Birmes Sanayi Sitesi B8 Blok No:23
Tuzla / İstanbul – TÜRKİYE

You Might Also Like