Sirkülasyon Pompaları Hakkında

Sirkülasyon Pompaları Hakkında

Sirkülasyon Pompaları Hakkında. Sirkülasyon pompası ısıtma sistemlerinde kazanda ısınan suyun tesisattaki dirençleri yenerek ısı yayıcılara iletilmesini sağlar. Suyun kalorifer sistemlerindeki dolaşımını sağlamak için sadece santrüfüj pompalar uygundur.

Pompanın çalışması sırasında emme borusundaki basınç azalır ve basma borusundaki basınç artar. Pompa basıncı, boru şebekesindeki basınç kayıplarını karşılamayı sağlar.

Sirkülasyon Pompaları Hakkında İç Yapısı

Sirkülasyon pompaları motor yapılarına göre iki çeşittir.

  • Islak rotorlu pompalar
  • Kuru rotorlu pompalar

Merkezi sıcak sulu ısıtma sistemlerinde ıslak rotorlu sirkülasyon pompaları kullanılır. Islak rotorlu pompalarda, basınçlandırılan akışkanın rotor gömleği içerisinden rotor etrafında dolaşmasına ve rotor milinin oturduğu karbon yatakları ıslatıp bir nevi yağlamasına izin verilir.

Bu şekilde motorun sargı ve yatak grubundaki ısınma problemleri bertaraf edilir. Islak rotorlu pompa motorlarının üzerinde soğutma kanatçıkları ve soğutma fanı yoktur. Bundan dolayı sessiz çalışırlar.

Ayrıca pompalarda sızdırmazlığı sağlayan, pompanın gövdesi içerisindeki en önemli parçalarından biri olan salmastra, ıslak rotora sahip pompalarda kullanılmaz ve düşük servis ve bakım maliyeti oluşur.

Sirkülasyon Pompası Kontrolü

  • Pompayı susuz çalıştırmayın. Pompayı yağlamayın.
  • Pompa standartlara uygun olarak topraklanmış bir elektrik tesisatına bağlanmalı ve topraklanmalıdır.
  • Merkezi ısıtma sisteminde biri yedek olmak üzere iki adet sirkülasyon pompası bulunur. Pompalar ayda bir değişimli olarak çalıştırılır. Pompaların ikisini de aynı anda çalıştırmak elektrik sarfiyatını arttırır ve pompaların daha çabuk arıza yapmasına sebep olur.

Sirkülasyon pompasının faydaları nelerdir?

Her an sıcak sıvı bulundurduğundan sıvı israfı yaşamazsınız.

Daha gelişmiş bir pompa sisteminde, pompa sıvı  ısıtıcısında oturur, bir kontrol valfi ise ağır kullanımla karşılaşan ancak sıcak sıvı  ısıtıcısından çok uzakta bulunan bir armatürde bulunur. Böyle bir valf sadece belirli bir sıcaklığa ulaşmak için ve belirli bir zaman dilimi sırasında çalışacak şekilde programlanabilir, çünkü çoğu mekan ihtiyaç duyduğu sıcak sıvıya 7/24 ihtiyaç duymaz. Bu tür bir sistem, enerji ve para tasarrufu sağlamanıza yardımcı olur, çünkü insanların ihtiyaç duymadığı zamanlarda borularınız da sıvı biriktirmezsiniz.

Sirkülasyon Pompası Seçimi Nasıl Yapılır?

Sistemdeki ısı transferini gerçekleştiren akışkanlar farklılık gösterebilir. Örneğin; kaynar su, buhar, kızgın yağ gibi…

Kullanım amacı ve akışkan göz önüne alındığında sirkülasyon pompaların seçim ve montajı da değişik özellikler gösterebilir.

İletişim ;

Tel: 0216 393 50 70

Posta:  [email protected]

You Might Also Like