Salmastra

Salmastra makine parçaları arasında sızdırmazlık sağlanması için kullanılan parçaların genel adı olan salmastra, biri sabit diğer hareketli olan parçalar arasında bulunur. Pompa, mil yatağı veya musluk gibi yerlerde kullanılanlar , alternatifleri olmasına rağmen maliyet açısından büyük avantaj sağladığı için dünya genelinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.Makine genelinde bulunan parçalarda kuvvetin iletilmesini sağlarken akışkanların geçişine izin vermemek için üretilmektedir.

Salmastra kullanımı her ne kadar diğer alternatiflere göre çok daha ucuz olduğu gibi aynı zaman da uzun süreli sızdırmazlık da sağlamaktadır. Hız, sıcaklık ve basınç gibi etkenlerin sızdırmazlık üzerinde doğrudan etkisi bulunduğundan, elde edilen verim de ortam koşullarına göre değişebilmektedir. Makine parçaları arasından geçen akışkanların kimyasal özellikleri de salmastra kullanımı ile sağlanacak sızdırmazlığın kalitesini doğrudan etkilemektedir. Sistemin sızdırmazlık özelliği hız, basınç, sıcaklık, akışkanlar mekaniği gibi değişkenlere bağlı olduğu gibi  dizaynı ile de ilgilidir.

salmastra çeşitleri

Salmastra Çeşitleri

Çeşitlerini sıralayacak olursak Kovan Türü, Fanus Türü, Enjeksiyon Türü ve Çift Cıvata Türü olarak özetleyebiliriz.

Kovan Türü Salmastra, kova’nın vana mili boyunca sızmaları önlemek için kullanılır. Yağlayıcı ile yağlanmış hat arasında asbest salmastralar olarak karşımıza çıkarlar. Ayar dolu milinin sıkıştırılıp sızdırmazlığı sağlanarak söz konusu sızdırmazlık sağlanır. Bu kullanım türünde Parçanın yıpranma olasılığı vardır ve kullanım ömrünü dolduran parça değiştirilmelidir.

Fanus Türü Salmastra, söz konusu vananın sıcak işlemlerin gerçekleştiği bir düzenekte kullanılması durumunda içinden soğutma amacıyla zerk edilmiş akışkan geçecektir. Fanus Türü Salmastar, fanus gibi kullanılarak bu akışkan sıvının geçişini sağlar.

Enjeksiyon tipi Salmastra ile alelade durumlarda enjeksiyon sıvısı zerk edilmez.Sistem içinde bilyelerden oluşan bir vana bulunur ancak daha güvenli bir operasyon için enjeksiyon hattına ek bir vana konulması uygun olacaktır. Sızdırmazlık sağlayan sıvının enjekte edilmesi için ayar yapma vidası ile kontrol edilir.

Çift Yönlü Salmastra, iki taraflı baskı yada basınç durumunda kullanılır. iki tarafı ayrı ayrı kontrol edilerek dolgu materyali ile baskının dengelenmesi sağlanır.

 

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Telefon:0 216 394 91 50

Mail:[email protected]

You Might Also Like