Ağu.06

Kompansatör Nedir? Kompansatör Çeşitleri

Kompansatör Nedir? Kompansatör Çeşitleri

Eksenel Kompansatörler

Boru tesisatlarında sıcaklık farklılıklarından dolayı meydana gelen boyutsal değişiklikleri ve mevcut titreşimleri absorbe etmek amacıyla dizayn edilmiş esnek elemanlardır.

Opsiyonel olarak sunulan layner alternatifi ile yüksek akışkan hızlarında oluşabilecek vibrasyonun ve aşındırıcı akışkanların körük üzerinde sebep olabileceği malzeme erezyonunun önüne geçilir

Kauçuk Kompansatör

  • Boru tesisatlarında oluşan ve hat boyunca iletilen titreşim ve gürültüyü kauçuk gövdesi sayesinde giderir.
  • Ayrıca , boru hattının maruz kaldığı sıcaklık farklarından doğan genleşme ve kasılmalara da tolerans sağlar.
  • Kauçuk Kompansatör yanal ve açısal hareketlerde boru hattının dengelenmesini sağlar.
  • Koç darbesinin sistemden emilmesine katkıda bulunur.
  • Montaj için conta ve salmastra gerektirmez. Döner tip flanşlarıyla montaj kolaylığı sağlar.

Dıştan Basınçlı Kompansatörler 

Genellikle sıcaklık farklılıklarından oluşan yüksek genleşme miktarlarının mevcut olduğu boru tesisatlarında tercih edilirler.

Akışkan basıncının körüğün dış yüzeyine etki etmesi sayesinde sağlanan basınç dengesi ile körükte oluşabilecek burkulmalar bertaraf edilir.

Ayrıca mevcut körük dış ortamdan yalıtıldığı için , dış etkenlerden dolayı körüğün zarar görme riski ortadan kaldırılır

Dilatasyon Kompansatörler

Ara boru ile birbirinden ayrılmış iki körükten oluşan ve üniversal kompansatör olarakta adlandırılan dilatasyon kompansatörleri , geniş yanal hareketleri absorbe ederek tesisat üzerinde oluşabilecek stresi alırlar.

Genellikle farklı temellere sahip binaların geçiş noktalarında , yer hareketleri ve bina çökmeleri sonrası mevcut boru tesisatının zarar görmemesi amacıyla kullanılırlar.

Titreşim Kompansatörler 

Titreşimleri absorbe etmek amacı ile pompa giriş ve çıkışlarında kullanılan ve genellikle çok katlı körükten imal edilen elemanlardır. Kompak ve esnek yapıya sahip bu elemanlar, yüksek basınçlarda ve aşındırıcı akışkanların kullanıldığı tesisatlardaki pompa bağlantılarında kauçuk kompansatörlerin yerini alırlar. Mevcut limit rotlar ile eksenel hareket sınırlandırılarak, akışkan basıncının sebep olduğu kuvvetler bertaraf edilir.

Deprem Kompansatörleri 

Ara boru ile birbirinden ayrılmış iki körükten oluşan deprem kompansatörleri , ihtiva ettiği kardan mafsallar sayesinde boru tesisatlarındaki eksenel, yanal ve açısal hareketleri üç eksende absorbe ederek tesisat üzerinde oluşabilecek stresi alırlar. Genellikle farklı temellere sahip binaların geçiş noktalarında , yer hareketleri ve bina çökmeleri sonrası mevcut boru tesisatının zarar görmemesi amacıyla kullanılırlar.

İLETİŞİM

TEL: 0216 393 50 72

MAİL: [email protected]

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

 

You Might Also Like