Kasnak Nedir

Kasnak Nedir

Kasnak Nedir. Motor milinden aldığı enerjiyi bir veya birden fazla kayış yardımıyla döndürülen mile aktaran makine elemanlarına kasnak denir. Genellikle dökme demirden veya alüminyumdan imal edilen kasnak modelleri sağlam ve uzun ömürlü kullanım avantajı sunmasıyla tercih sebebi olur.

Bir kasnak genel olarak üç ana kısımdan oluşmaktadır:

  • İspit: Kayışın temas ettiği çember kısmına denir.
  • Göbek: Kasnağın mile takılmasını sağlayan kısımdır.
  • Gövde: İspitle göbeği birleştiren kısımdır.

Pek çok farklı kasnak çeşidi mevcuttur. Bunların başlıcaları arasında v-kayış kasnaklar, triger kasnaklar ve poly-v kasnaklar sayılabilir. Kasnaklar maliyet açısından avantajlı oluşlarıyla tercih edilirler. Sessiz çalışan elemanlar olup yüksek bir verimlilik değeri sunarlar. Yağlanma gibi ekstra bakım ihtiyacına da sahip değillerdir.Kasnak Nedir

Kasnak Nedir? Kasnak seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Doğru kasnak seçimi makine performansını ve maliyetini ziyadesiyle etkilemektedir. Mühendislik temellerine dayalı kasnak hesaplamaları ve tasarımlarıyla makinelerden düşük maliyetlerle yüksek performanslar elde etmek mümkündür.

Kasnak seçimi yapılmadan evvel öncelikle kasnağın montaj edileceği makine ve aksamının analizinin çok iyi yapılması gerekmektedir. Tasarım aşamasında kullanılacak motor gücü istenilen devir ve çalışma sürelerine bağlı olarak kasnak tipinin ve materyal analizinin belirlenmesi son derece önemlidir. Yüksek devirlerde poly-v kasnakları ve triger kasnakları tercih edilmelidir. Çünkü bu ürün profillerinde yüksek devirler kolaylıkla yakalanabilmekte ve makine ömrünü, oluşabilecek sarsıntıları minimuma indirmektedir. Daha düşük devirlerde v-kayış kasnakların kullanılması uygun görülmektedir. V-kayış kasnaklar maliyet olarak diğer alternatiflere göre daha düşük maliyetli ve kolay temin edilebilen ürünlerdir. Kasnak tipi seçiminden sonra kasnak kanal sayısını ve çapını; uygulama devir, güç ve eksenler arası mesafeyi göz önünde bulundurarak belirlemek oldukça mühimdir. Gerektiğinden büyük ve ağır bir kasnak seçmek sisteme fazladan yük binmesine ve verimliliğin düşmesine neden olabilir. Yanlış çaplarda ve yanlış profillerde seçilen kasnak makine ömrünü azaltır, kayış  kopmaları ve aksanlarda deformeler oluşturarak sık arıza ve amortisman süresinde azalmaya sebebiyet verir.

Kasnakların son derece geniş bir kullanım alanı vardır. Bu ürünler başlıca; takım tezgâhları sektörü, dikiş makineleri, tarım aletleri, motor imalatı, tekstil makineleri ve vinçlerde kullanılmaktadır.

İletişim ;

Tel: 0216 393 50 70

Posta:  [email protected]

You Might Also Like