O-Ring Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ? ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz

O-Ring Nedir ?

Sızdırmazlık ve yalıtım amacıyla kullanılan makine elemanlarıdır. Üst üste binmiş olan makine parçalarının birbirine sıkı geçmesini sağlar. Bu iki parça arasından dışarıya sıvı ve gaz çıkışını engeller. O-ringlerin kullanım amacı, kullanıldıkları yerde conta oluşturmaktır.

İsmindeki “o” harfi, şeklinin yuvarlak oluşundan değil kesitinin yuvarlak olmasından dolayıdır. İngilizcedeki “ring” kelimesinin Türkçe karşılığı da “halka” demektir. Yani o-ringler, yuvarlak kesitli halkalardır.

O-Ring Çeşitleri Nelerdir?

Esnek ve dayanıklı malzemelerden üretilir.

Kullanım yerlerine göre malzeme seçimi değişkenlik gösterir

Nitril (NBR veya Buna-N), Silikon (VMQ), ® Florokarbon (Viton, FKM), Perfloroelastomer (Kalrez ® (FFKM), Florosilikon (FVMQ), Etilen Propilen (EPM, EPDM, EP, EPR), Neopren (CR, Kloropren), Poliüretan (AU, EU) gibi malzemelerden üretilir. Genelde kauçuk/plastik malzeme kullanılır.

Seçim yaparken kimyasal uyumluluk, sızdırmazlık basıncı, uygulama sıcaklığı, yağlama gereksinimleri, kalite, miktar ve maliyet esas alınır.

  • Nitril : -40°C ile 105 °C arasındaki sıcaklıklarda kullanılırlar. Aralıklı çalışmalarda 120 °C’ ye kadar dayanıklıdırlar. En çok kullanılan  türleridir. Ayrıca yağa karşı yüksek direnç gösterir.
  • Epdm : -40°C ile 145°C arasında kullanılabilirler. Fosfat, ester akışkanlarına, otomotiv fren yağlarına ve buhara karşı direnci çok iyidir.
  • Viton : -20 °C ile 240 °C arasında sıcaklıklarda kullanılmaktadırlar. Yüksek sıcaklık ve yüksek devir (sürtünme) gerektiren ortamlarda, ağır iş makinalarında kullanılır. Solventlere ve kimyasallara karşı dayanıklıdır.
  • Silikon : -60°C ile 200°C sıcaklıklar arasında özelliklerini korur ve kullanılabilir. Birebir sıcaklığı görmediği sürece 250°C ‘ye kadar dayanıklılık göstermektedir. Esneklik özelliği, hava direnci ve ozon dayanımı yüksektir. Bununla birlikte silikon o-ringle,r gıdaya uygun yerlerde ve sıcaklık gören ortamlarda kullanılmaktadır.

    Conta ile  Arasındaki Fark Nedir?

    Conta da aynı amaçla kullanılan bir elemandır. Birbirine geçmiş iki parça arasında sızdırmazlığı sağlamak için kullanılırlar. Fakat aralarında yapısal farklılıklar vardır.

    Bazı kişilerce “o-ring conta” olarak hitap edilirler. Bunun sebebi o-ring ve contanın benzer amaçla kullanılmasıdır. Oysa o-ringler yuvarlak ve contalar da yassı kesitlidir. Ayrıca o-ringlerde kullanım yeri içdış yüzeylerdir. Contalar da alt ve üst yüzeylerinin kullanılması amacıyla hesaplanarak tasarlanmışlardır.

İletişim ;

Tel: 0216 393 50 70

Mail: [email protected]

 

You Might Also Like