Mekanik Salmastra

Mekanik Salmastra , en az bir yarım tur olmak üzere dönen sistemlerde ,başta akışkan ve devamında basınç ,sıcaklık gibi değerlerin sistemden kaybının engellenmesi amacıyla kullanılan sızdırmazlık ekipmanlarıdır. Mekanik salmastralar, dört temel elemandan oluşmaktadır. Bu elemanlar döner, sabit, o-ring ve yay olmak üzere adlandırılmıştır. Bu salmastraların sabit elemanı pompa üzerinde, döner elemanı ise mil üzerinde yer almaktadır. Bu sayede sızdırmaları sınırlandırır ve sızdırmazlığı kontrollü biçimde sağlar.

Mekanik Salmastra

O-ringler ise, döner eleman ile mil arasında yer almaktadır ve buradaki statik sızdırmazlığı sağlamakla görevlidir. Yaylar ise, yüzeyleri kapatmakla görevli elemandır ve mekanik salmastraların kuvvet uygulamasında etkilidir. Bu dört temel eleman ana malzeme yapısına, hidrolik balans oranına, dizayn ve hesaplama tekniğine, kayan yüzey malzemelerine ve tribolojik uyum özelliklerine göre çalışmaktadır.

Mekanik salmastraların üretim ve kullanım alanları oldukça geniştir. Hangi ortamda ve hangi amaçla kullanıldığına bağlı olarak, salmastra türleri de değişiklik göstermektedir. Genel olarak sınıflandırmak gerekirse; o-ringli salmastralar, körüklü salmastralar ve kartuşlu salmastralar olarak belirtmek mümkündür.

Mekanik Salmastra(Keçe) yumuşak salmastraların çeşitli dezavantajlarını ortadan kaldırmak veya minimize etmek adına tasarlanmıştır.

Yumuşak salmastraya karşı Mekanik Salmastranın(Keçenin) avantajları;

1.       Pompalama yapılan üründe sızıntıyı sıfıra veya sınırlı sızıntıya indirme.

2.       Mile yapacağı sürtünme daha az olup pompanın verimliliğini arttırır.

3.       Mil üzerinde salmastranın sebep olduğu aşınmaları azaltır.

4.       Bakım masrafları daha azdır.

5.       Ürün yelpazesi geniştir ve neredeyse her çeşit pompada kullanılırlar.

6.       Sızdırmazlık bölgesindeki ısı üretimini azaltır.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Telefon:0 216 394 91 50

Mail:[email protected]

You Might Also Like